Carrom Association of Maldives

1996

7th NATIONAL CARROM TOURNAMENT 1996

 
           
 

Team Event ( First Division )

     
           
  Champions : CLUB LARKS      
  Runners-up : SPORTS CLUB ELITE      
  Third place : CLUB LAGOONS      
           
 

Team Event ( Second Division )

     
           
  Champions : CLUB LARKS      
  Runners-up : SPORTS CLUB ELITE      
  Third place : HOADHADU JUNIORS      
           
 

Men Singles ( First Division )

     
           
  Champion : IBRAHIM ADIL M. Naseemee Manzil    
  Runner-up : MOHAMED FAREEM Ma. Samrath    
  Third place : ABDUL HAMEED ( Kood ) G. Ever Shine    
           
 

Women Singles

     
           
  Champion : SHAKEELA MOOSA Ma. Glassge    
  Runner-up : SHAKEELA HUSSAIN Ma. Velabulige    
  Third place : MARIYAM SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
           
 

Men Singles ( Second Division )

     
           
  Champion : AHMED MAHID G. Isthafage    
  Runner-up : ALI NADHEEM G. Greenlin    
  Third place : AHMED NASIH Ma. A B Villa    
           
 

Men Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : IBRAHIM ADIL M. Naseemee Manzil    
    MOHAMED NIZAM G. Greenlin    
  Runners-up : MOHAMED FAREEM Ma. Samrath    
    AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
  Third place : MOHAMED SHAHEEB IBRAHIM G. Sonia    
    IBRAHIM SHAHEEM G. Saima    
           
 

Women Doubles

     
           
  Champions : SHAKEELA MOOSA Ma. Glassge    
    MARIYAM SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
  Runners-up : SHKEELA HUSSAIN Ma. Velabulige    
    MARIYAM NIHAZ M. Oden Avenue    
  Third place :        
           
           
 

Men Doubles (Second Division )

     
           
  Champions : HASSAN MAMDHOOH Ma. Velabulige    
    IBRAHIM MAUMOOR Ma. Velabulige    
  Runners-up : AHMED NASEEF Ma. Bangufadigge    
    AHMED SHIYAN G. Samantha    
  Third place : AHMED NASIH Ma. A B Villa    
    AHMED NIZAM G. Eerie    
           
 

Mixed Doubles

     
           
  Champions : MOHAMED AMIR M. Loona    
    SHAKEELA MOOSA Ma. Glassge    
  Runners-up : ABDUL HAMEED ( Kood ) G. Ever Shine    
    MARIYAM SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
  Third place : ALI WAHEED G. Medhufaru    
    MARIYAM NIHAZ M. Oden Avenue