Carrom Association of Maldives

1999

10th NATIONAL CARROM TOURNAMENT 1999

 
           
 

Team Event ( First Division )

     
           
  Champions : CLUB VICENZA      
  Runners-up : MAZIA SPORTS & RECREATION      
  Third place : SPORTING VENTURE      
           
 

Team Event ( Second Division )

     
           
  Champions : NSS / SPORTS & RECREATION CLUB      
  Runners-up : CLUB LAGOONS      
  Third place : CLUB LARKS      
           
 

Men Singles ( First Division )

     
           
  Champion : ABDUL HAMEED ( Kood ) G. Ever Shine    
  Runner-up : IBRAHIM ADIL M. Naseemee Manzil    
  Third place : AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
           
 

Women Singles

     
           
  Champion : AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
  Runner-up : AMINATH SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
  Third place : MARIYAM SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
           
 

Men Singles ( Second Division )

     
           
  Champion : MOHAMED WAHEED Ma. Iguruge    
  Runner-up : MOHAMED ABDUL SAMAD Ma. Baadhiya    
  Third place : IBRAHIM MOOSA Ma. Guraidhooge    
           
 

Men Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : ABDUL HAMEED ( Kood ) G. Ever Shine    
    IBRAHIM ADIL M. Naseemee Manzil    
  Runners-up : AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
    HUSEN NEESHAM G. Greenlin    
  Third place : MOOSA MUIZ Ma. Wind Star    
    AHMED NASIH Ma. A B Villa    
           
 

Women Doubles

     
           
  Champions : AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
    MARIYAM SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
  Runners-up : AMINATH SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge  
    FATHIMATH WAHEEDHA H. Ashrafee Villa    
  Third place : HAWWA ISHANTHA M. Oden Avenue    
    YUMNA JALEEL M. Oden Avenue    
           
 

Men Doubles (Second Division )

     
           
  Champions : MOHAMED WAHEED Ma. Iguruge    
    ABDULLA FIRUSHAN Ma. Kedhivaru    
  Runners-up : MOHAMED ABDUL SAMAD Ma. Baadhiya    
    IBRAHIM MOOSA Ma. Guraidhooge    
  Third place : IBRAHIM MAUMOOR Ma. Velabulige    
    IBRAHIM SHANEEZ Ma. Savaheli    
           
 

Mixed Doubles

     
           
  Champions : IBRAHIM ADIL M. Naseemee Manzil    
    MARIYAM NIHAZ M. Oden Avenue    
  Runners-up : ABDUL HAMEED ( Kood ) G. Ever Shine    
    AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
  Third place : AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
    MARIYAM SHIYAMA M. Bodudhiggagasdhoshuge