Carrom Association of Maldives

2005

16th NATIONAL CARROM TOURNAMENT 2005

 
           
 

Team Event ( First Division )

     
           
  Champions : SPORTS CLUB MECANO      
  Runners-up : POLICE CLUB      
  Third place : MAZIA SPORTS & RECREATION CLUB      
           
 

Team Event ( Women )

     
           
  Champions : SPORTS CLUB MECANO      
  Runners-up : CLUB PHOENIXS      
  Third place : POLICE CLUB      
           
 

Team Event ( Second Division )

     
           
  Champions : CLUB PHOENIXS      
  Runners-up : SPORTS CLUB MECANO      
  Third place : POLICE CLUB      
           
 

Men Singles ( First Division )

     
           
  Champion : HUSSAIN ALI M. Furankara    
  Runner-up : MOHAMED IBRAHIM H. Kulhlhavahmaage    
  Third place : AHEMD HAMID M. Mirusgasdhoshuge    
           
 

Women Singles ( First Division )

     
           
  Champion : AISHATH SHAZNA Boigasdhoshuge / S. Hithadhoo  
  Runner-up : AMINATH NIMA G. Columbia    
  Third place : AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
           
 

Men Singles ( Second Division )

     
           
  Champion : ALI SHAH Ma. Cool Stone    
  Runner-up : MOHAMED MUNAWWAR Bandeyri Koshi (I/H 159)    
  Third place : IHUSAN MOHAMED G.Greenlin    
           
 

Men Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : HUSSAIN ALI M. Furankara    
    ALI NIYAZ H. Guraathunge    
  Runners-up : AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
    MOHAMED FAREEM Ma. Samrath    
  Third place : HUSEN NEESHAM G. Greenlin    
    MOHAMED AMIR M. Loona    
           
 

Women Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : AISHATH SHAZNA Boigasdhoshuge / S. Hithadhoo  
    AMINATH NIMA G. Columbia    
  Runners-up : MARIYAM SHEENEEZ Ma. Oasis Villa    
    NUZUHATH ALI M. Furankara    
  Third place : AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
    AISHATH FAINAZ H. Ala Niru    
           
 

Men Doubles (Second Division )

     
           
  Champions : MISHAD NASEER H. Golden Shower    
    ADAM ADHEEL Ma. Kashima    
  Runners-up : HASSAN LATHEEF M. Fenfusheege    
    MOHAMED WILDAN M. Fenfusheege    
  Third place : ISMAIL SALEEM Ma. White View    
    AHMED NASIF Ma. Coconut House    
           
 

Mixed Doubles

     
           
  Champions : HUSSAIN ALI M. Furankara    
    AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
  Runners-up : AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
    AMINATH NIMA G. Columbia    
  Third place : HUSEN NEESHAM G. Greenlin    
    NUZUHATH ALI M. Furankara