Carrom Association of Maldives

2006

17th NATIONAL CARROM TOURNAMENT 2006

 
           
 

Team Event ( First Division )

     
           
  Champions : SPORTS CLUB MECANO      
  Runners-up : GAAMAGU SPORTS CLUB      
  Third place : POLICE CLUB      
           
 

Team Event ( Women )

     
           
  Champions : GAAMAGU SPORTS CLUB      
  Runners-up : CLUB PHOENIXS      
  Third place : SPORTS CLUB MECANO      
           
 

Team Event ( Second Division )

     
           
  Champions : CLUB PHOENIXS      
  Runners-up : POLICE CLUB      
  Third place : SPORTS CLUB MECANO      
           
 

Men Singles ( First Division )

     
           
  Champion : HASSAN NAZIM G. Greenlin    
  Runner-up : HUSEN NEESHAM G. Greenlin    
  Third place : HUSSAIN ALI M. Furankara    
           
 

Women Singles ( First Division )

     
           
  Champion : AISHATH SHAZNA Boigasdhoshuge / S. Hithadhoo  
  Runner-up : AMINATH NIMA G. Columbia    
  Third place : AISHATH FAINAZ H. Ala Niru    
           
 

Men Singles ( Second Division )

     
           
  Champion : ABDULLA FIRUSHAN Ma. Kedhivaru    
  Runner-up : HASSAN SHAMIN G. Naaga    
  Third place : IHUSAN MOHAMED G. Greenlin    
           
 

Men Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : HUSSAIN ALI M. Furankara    
    ALI NIYAZ H. Guraathunge    
  Runners-up : MOHAMED IBRAHIM H. Kulhlhavahmaage    
    AHMED HAMID M. Mirusgasdhoshuge    
  Third place : AHMED NASEEM Ma. Vahberuge    
    MOHAMED FAREEM Ma. Samrath    
           
 

Women Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : AISHATH SHAZNA Boigasdhoshuge / S. Hithadhoo  
    AMINATH NIMA G. Columbia    
  Runners-up : AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
    AISHATH FAINAZ H. Ala Niru    
  Third place : NUZUHATH ALI M. Furankara    
    AMINATH NAWAL Ma. DorencyVilla    
           
 

Men Doubles (Second Division )

     
           
  Champions : HASSAN SHAMIN G. Naaga    
    AHMED LATHEEF G. Jasthuge    
  Runners-up : ABDULLA FIRUSHAN Ma. Kedhivaru    
    ISMAIL NAZIM H. Guraathunge    
  Third place : AHMED AIMAN Ma. White View    
    AHMED NAJEEL M. Laapelaama    
           
 

Mixed Doubles

     
           
  Champions : HUSEN NEESHAM G. Greenlin    
    NUZUHATH ALI M. Furankara    
  Runners-up : HUSSAIN ALI M. Furankara    
    AFEEFUNNISA H. Ala Niru    
  Third place : MOHAMED FAREEM Ma. Samrath    
    AISHATH SHAZNA Boigasdhoshuge / S. Hithadhoo