Carrom Association of Maldives

2008

19th NATIONAL CARROM TOURNAMENT 2008

 
           
 

Team Event ( First Division )

     
           
  Champions :        
  Runners-up :        
  Third place :        
           
 

Team Event ( Women )

     
           
  Champions :        
  Runners-up :        
  Third place :        
           
 

Team Event ( Second Division )

     
           
  Champions :        
  Runners-up :        
  Third place :        
           
 

Men Singles ( First Division )

     
           
  Champion : HUSSAIN NEESHAM G. Greenlin    
  Runner-up : ALTHAF WAHEED Dhimyaath / G.Dh. Rathafandhoo  
  Third place : HASSAN NAZIM G. Greenlin    
           
 

Women Singles ( First Division )

     
           
  Champion : AISHATH SHAZNA Boigasdhoshuge / S. Hithadhoo  
  Runner-up : AMINATH NIMA G. Columbia    
  Third place : NUZUHATH ALI M. Furankara    
           
  Men Singles ( Second Division )      
           
  Champion : ABDULLA LABEED      
  Runner-up : ALI SHAFAU      
  Third place : YOOSUF SHAHEEL      
           
 

Women Singles ( Second Division )

     
           
  Champion : FATHMATH MINHA NIZAM      
  Runner-up : AMINATH WAHUDHA      
  Third place : AISHATH MAISHA      
           
 

Men Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : ALTHAF WAHEED      
    ALI HASSAN      
  Runners-up : ABDUL HAMEED (KOOD)      
    MOHAMED NIZAM      
  Third place : HUSSAIN NEESHAM      
    MOHAMED AMIR      
           
 

Women Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : AISHATH SHAZNA      
    AMINATH NIMA      
  Runners-up : NUZUHATH ALI      
    AMINATH NAWAL      
  Third place : AMINATH VISHAMA      
    AMINATH NIFASHA      
           
 

Men Doubles (Second Division )

     
           
  Champions : ABDULLA LABEED      
    ALI SHAFAU      
  Runners-up : ABDULLA RASHWAN      
    HUSSAIN USAIDH      
  Third place : ALI NASEER      
    ALI SUJAU      
           
 

Women Doubles (Second Division )

     
           
  Champions : FATHMATH MINHA NIZAM      
    AISHATH MAISHA      
  Runners-up : AMINATH WAHUDHA      
    SHAHULA ADIL      
  Third place :        
           
           
 

Mixed Doubles ( First Division )

     
           
  Champions : MOHAMED AMIR      
    AISHATH SHAZNA      
  Runners-up : HUSSAIN ALI      
    AMINATH LIVA      
  Third place : HUSSAIN NEESHAM      
    NUZUHATH ALI      
           
 

Mixed Doubles ( Second Division )

     
           
  Champions : AHMED AZZAM      
    AMINATH WAHUDHA      
  Runners-up : SHAFRAZ ADIL      
    SHAHULA ADIL      
  Third place :